О нама

Народни музеј у Краљеву према класификацији музејских предмета спада у музеје комплексног типа и брине о шест збирки: природњачкој, археолошкој, нумизматичкој, историјској, етнолошкој и уметничкој, око којих су формиране основне групе, поред којих постоје и групе за конзервацију, документацију, педагошко-пропагандни рад као и стручна библиотека. Према територијалној класификацији је регионални музеј надлежан за Краљево, Рашку и Врњачку Бању.

Стална поставка

Стална поставка обухвата комплетан први спрат музејског здања са четири сале и ходницима дуж оба крила зграде. Поставка Народног музеја Краљево која пружа увид у прошлост и баштину простора Краљева, Рашке, Врњачке Бање и њихове околине, сагледану кроз археологију, историју, нумизматику, етнологију и уметност први пут је отворена за јавност 16. маја 2008. године.

}

Радно време

уторак-петак 08:00-20:00
субота-недеља 09:00-13:00

Улазнице

50 динара за децу
100 динара за одрасле

Локација

Трг Светог Саве 2, Краљево

Вести

Одржана радионица „Говори латински да те цео свет разуме“

Одржана радионица „Говори латински да те цео свет разуме“

Тема радионице, на којој су учествовали ученици две Гимназије – из Врњачке Бање и Краљева са професоркама латинског језика Слађаном Опачић и Сањом Бижић, била је жена у римској поезији, која је у њој представља кроз различите слике и улоге. За песнике она је одувек представљала исконску инспирацију, ону која је била заједничко извориште њихове љубави и патње. Радионицу је модерирала историчар уметности Јелена Марковић.

Одржано предавање „Аурелија из Виминацијума: Од девојчице до матроне“

Одржано предавање „Аурелија из Виминацијума: Од девојчице до матроне“

У свом излагању др Илија Данковић је приказао укупан животни пут једне конкретне жене, чији је гроб пронађен у Виминацијуму, а која се звала Аurelia Teodota. Ова прича је делом фиктивна, а делом се заснива на археолошкој евиденцији, али је у сваком случају веома вероватна, када је у питању ова конкретна особа и реконструкција њеног укупног живота узорне матроне римског друштва.

Одржана радионица „Модерне фризуре римског доба“

Одржана радионица „Модерне фризуре римског доба“

Радионица у оквиру изложбе „Femina Balcanica: Mater, Matrona, Augusta, Dea. Жена на Балкану у античком добу“ Народног музеја Србије, одржана је у Галерији Народног музеја Краљево, у четвртак, 14. марта 2024. године, са почетком у 18 сати. Основна идеја радионице је била да се две фризуре римског времена реконструишу на моделима – нашим суграђанкама и да се публика упозна са начином прављења ових фризура и њиховим финалним изгледом.

Занимљивости

130 година од рођења Васе Поморишца

130 година од рођења Васе Поморишца

На данашњи дан, 15. децембра 1893. године, рођен је Васа Поморишац, сликар, професор, критичар, илустратор и први српски школовани витражиста. Овај уметник-занатија био је привржен византијској и српској прошлости чије је духовне одблеске утапао у своја дела, вођен идејом о уметности као појави неодвојивој од друштва и традиције.

40 година од смрти Михаила С. Петрова

40 година од смрти Михаила С. Петрова

На данашњи дан, 15. новембра 1983. године, преминуо је Михаило Петров, српски графичар, сликар, илустратор, песник и критичар. Уметник, који је оставио је за собом богат сликарски опус, али и дугогодишњим залагањем изборио графици место равноправне уметничке дисциплине као први професор у овој области.

Друштвена превирања у Конареву 1824. године

Друштвена превирања у Конареву 1824. године

Коначни раскид са османским феудалним друштвом и ослобођење Србије започето је Првим и Другим српским устанком. После 1815. године Милош Обреновић дипломатским активностима наставља осамостаљивање и на почетку успева да уместо Турака скупља и исплаћује царски порез, а затим, и да у народно име закупи царске спахилуке. У следећем кораку постаје посредник између раје Срба и њихових спахија. Милошево посредништво између раје и спахија сведочи писмо Исмаил спахије у којем се месеца септембра 1824. године жали на рају из Конарева што га не поштују на начин и ред који је донедавно важио.

Збирке

Природњачка збирка

Археолошка збирка

Нумизматичка збирка

Историјска збирка

Етнолошка збирка

Уметничка збирка

Мејлинг листа

Пријавите се на мејлинг листу да би сте примали обавештења о нашим програмима путем е-поште.

Успешно сте се пријавили!

Pin It on Pinterest