Римски свет је био свет мушкараца. Таквим су га дефинисали владајући кругови (мушке) елите, а такву су слику приказивала истраживања археолога и историчара дуги низ година. Тако данас много знамо о политичкој и војној хегемонији Рима над старим светом, уређењу војске и наоружању, организовању власти у провинцијама, питањима инфраструктуре, великим градитељским подухватима који укључују акведукте, амфитеатре, храмове, војне логоре итд. Међутим, то што о женском делу популације антички писци нису оставили значајна сведочанства, и што жене нису биле у довољној мери биле заступљене у научним студијама, не значи да оне нису биле значајни и активни чиниоци у оновременом друштву.
Виминацијум је основан као легијско седиште на утврђеној римској граници – лимесу. У таквом окружењу, оријентисаном ка војсци и администрацији, још је теже уочити женски део популације и реконструисати њихове свакодневне активности.
Шта је значило бити жена у античком периоду? Са каквим су се препрекама сретале становнице ових подручја у првим вековима наше ере? Како су их савладале? У потрази за одговорима помоћи ће нам Аурелија, жена каква се ретко среће, кроз предавање др Илије Данковића, научног сарадника Археолошког института у Београду.