Програм Европске ноћи музеја у Народном музеју у Краљеву ове године инспирисан је изложбом „ЛП – Историја грамофона и златно доба плоча“. Поред саме изложбе публика може активно да учествује у берзи плоча, на Тргу испред музејске зграде. Организују се концерти две рок групе и наступ популарног ди-џеја, који ће се „свирањем на грамофону“ вратити публику у године највеће експанзије ЛП-ија на 33 обртаја.
Попут времеплова, изложба води посетиоце кроз помало заборављени свет носача звука. Изложба изузетно атрактивно и свеобухватно приказује историју развоја грамофона и грамофонских плоча. Посетиоци могу видети више од 25 врста грамофона и његових претеча, попут полифона са краја 19. или фонографа Томаса Едисона са почетка 20. века, као и бројне варијанте маханичких и електричних грамофона. Кроз овакву врсту материјала изложба нас уводи у свет популарне музике различитих стилова, као и њихов друштвени и естетски контекст током ХХ века. Посебан део изложбе односи се на прве грамофоне и грамофонске плоче у Краљеву, које су набављане из западноевропских земаља, али и из југословенских фабрика. Публика ће сазнати ко су били Краљевчани који су снимили грамофонске плоче и које су радио-станице и емисије утицале на формирање музичког укуса својих слушалаца. Ту је прича о првим дискотекама и клубовима су се Краљевчани забављали, које су продавнице грамофонских плоча постојале у граду на Ибру и како је звук снимљен на винилу опстао до данашњих дана.
Трг Св. Саве
Програм је замишљен као отворена берза плоча која има за циљ да колекционари и заљубљеници у стару технологију репродукције звука, представе своје колекције. Биће организован на Тргу Св. Саве испред зграде Народног музеја. Позивамо љубитеље „пуцкетања винила”, грамофона, аудио опреме, оригиналних и ретких издања плоча, да се прикључе овој акцији! Освежите сећања, размените ставове, музичке укусе, афинитете и пронађите, можда баш оне плоче које вам недостају! Грамофонске плоче, као један од великих културних феномена друге половине 20. века, утицале су на формирање идентитета многих генерација. Сви они су једногласни у тврдњи да слушање грамофонског звука изазива посебне емоције! Иако носталгија и технологија на први поглед не иду заједно, сви технолошки продори, који су прве време изазивају отпор, па чак и страх, даљим технолошким развојем прелазе у категорију „старих“, „добрих“, „познатих“ и „безбедних“ ствари, које нас подсећају на удобна прошла времена. Изађите у сусрет носталгији на берзи плоча у Ноћи винила на добрих, старих 33 обртаја!
Трг Св. Саве
Краљевачки бендови који већ деценијама доследно и посвећено изводе и чувају рокенрол звук на музичкој сцени. Упркос музичкој продукцији у тренду, чији је основни циљ комерцијална вредност, два култна бенда нашег града шаљу поруку да је „Стварање и извођење музике начин да се изразе и покажу да су мир, љубав и срећа основни принципи живота…”! Ноћ музеја биће прилика да се подсетимо тих помало заборављених животних циљева и универзалних вредности.
„Дечја радост“ је бенд из Краљева, формиран 1994. године, од стране Игора Арсенијевића (гитара и вокал) и Саше Кивића (бубњеви), а убрзо им се придружује и Данило Јагодић Јагода (бас гитара). Изводе reggae музику и имали су велики број концерата у свим већим градовима Србије. На првом великом reggae фестивалу у Југославији, 15. децембра 2000. године наступали су под називом „Reggae Wintersplash“ као пратећи бенд песника са Јамајке, Раса Шадија (Ras Shaddu). Често наступају као Bob Marley`s Tribute Band, изводећи своје обраде Марлија. За чланове групе „Дечја радост“ гето не представља сурови део градова већ се гето налази у нашим главама и може се укинути на много начина, а они настоје да то буде музика… Стварање и извођење музике је њихов начин да се изразе и покажу да су мир, љубав и срећа основни принципи живота… Свирајући они желе да поделе своја осећања и помогну људима да пронађу себе на природан начин…Свирајући, они заправо одржавају дух reggae музике у животу, упркос доминацији електронске и пре свега комерцијалне музике на домаћој и светској сцени…
Краљевачки рок бенд „Гама зрак“ основан је далеке 1981. године и био је активан на музичкој сцени готово читаву деценију. Велики повратак уследио је 1997. године снимањем албума „Отров и лек”, са осам ауторских песама. Албум је имао успешну концертну промоцију, али је након тога опет уследила нова десетогодишња пауза. Млађа генерација љубитеља рока могла је да их чује и 2. јануара 2011. године у краљевачкој хали спортова као предгрупу легендарном Дади Топићу, као и на фестивалу „Хепи Центар” 2012. године где су наступали са бардовима Ex-Yu scene: Атомско Склонисте, YU-група , Time, Галија, Дивље Јагоде и др. Исте године група је била носилац манифестације „Чувари Rock an’ Rolla“ када су представили свој пројекат „Bible of Rock“. Већ четрдесет година свирају на трговима, по клубовима и на мото скуповима. „Гама Зрак“ има и неколико ауторских песама, а последња „Краљеви на два точка“ је направљена као химна краљевачком Мото клубу „Kings“. На репертоару њихових наступа су: Deep Purple, Whitesnake, Rainbow, Pink Floyd, Free, T-Rex, Eric Clapton, ZZ top, Jetro Tull, Rolling Stones, Doors, Led Zepelin, Cream… Чланови бенда су: Милан Ђокић Микац (гитара), Марјан Цапудер (бас гитара), Мирослав Радојичић Мунде (бубњеви), Драган Тодоровић Тоша (клавијатуре), Гордан Штављанин Штављо (вокал).
Пеђа Тодоровић, један од најзначајнијих ди-џеј извођача у нашој земљи, бави се музиком преко 25 година, током којих је имао велики број резидентура, емисија и гостовања на многим радио станицама, док његову каријеру првенствено обележава широки дијапазон музичког интересовања. Поред свега тога, он је власник и значајне колекције винила. Рођен је у Краљеву, где је начинио и прве кораке који су га водили будућој професији, од рођенданских прослава у друштву уз музику са касета, преко прве значајне резидентуре у тадашњем Рок клубу и првог озбиљног посла у микс пулту „Глобус“ радија. Љубав према винилима доводи до настајања нове организације „Inteligent People“, која преузима организовање првих већих рејвова у Краљеву, у Дому друштвених организација, у Рок клубу и у наш град доводи највећа имена клупске сцене из читаве земље. Долази и до значајног развоја саме клупске сцене на местима попут Леонарда, Шпиље, Exita, Урбана, Позоришта и, уз Београд, Нови Сад, Суботицу и Ниш, краљевачка је важила је за једну од значајнијих у земљи. Експанзија рејв културе доноси Пеђи Тодоровићу и прва гостовања (Крагујевац, Београд, Врњачка Бања, Ниш), након којих његова каријера креће ка музичким наступима у скоро свим значајнијим клубовима у земљи, као и фестивалима у земљи и иностранству. Будући да савремени музички израз подразумева концепт „свирања на грамофону”, Ноћ музеја биће прилика је да се на винилу „заврте” многи велики хитови! Модерни медиј и креативност ди-џеја Пеђе Тодоровића, учиниће да вољени хитови зазвуче као сасвим нове ствари.
Поводом обележавања стогодишњице од рођења сликара Миодрага Б. Протића (1922 – 2014), 47. Дечји мајски ликовни салон има за тему „Мотив с Ибра“, једну од најранијих Протићев слика, која се чува у Народном музеју Краљево. Миодраг Б. Протић је један од најзначајнијих српских сликара ХХ века, ликовни критичар и оснивач и први директор Музеја савремене уметности у Београду, који је Гимназију је завршио у Краљеву, управо у згради данашњег Музеја. Ту му је, као надареном ученику, организована и прва изложба, a за тај део његовог живота везује се и рад „Мотив с Ибра“.