Радионица „О достојанству и угледу у римско доба и данас“ која је реализована у оквиру изложбе „Femina Balcanica: Mater, Matrona, Augusta, Dea. Жена на Балкану у античком добу“ одржана је у Галерији Народног музеја Краљево, у уторак, 16. априла 2024, са почетком у 18 сати. На радионици су учествовали ученици прве године Гимназије у Краљеву са професорком српског језика и књижевности Наташом Распоповић, док је програм модерирала историчар уметности Јелена Марковић.
Основна идеја радионице је била да путем асоцијативног приступа, повезивањем историјских вредности са савременим контекстом, кроз групни рад, ученици размотре значај достојанства и угледа, и њихову улогу у одржавању друштвеног поретка и стабилности у античком Риму. Стога су ученици подељени у осам група, где су најпре дефинисали оне речи које их асоцирају на појам достојанства и угледа.
Задатак учесника радионице био је да кроз норме и понашања која су била промовисана у Римској републици, истраже моралне вредности, преиспитају њихов утицај на тадашње друштво и закључе да ли се и на који начин исте вредности рефлектују у модерном друштву. Групе су добиле кратке текстове који објашњавају неке од ових норми, као што су: врлина (virtus), дужност (pietas), оданост (fides), озбиљност (gravitas) и постојаност (constantia), као и скромност (pudicitia) и чедност (castitas).
Радионица је била закључена дискусијом у којој су ученици осврнули на положај жене у римском друштву, изазове и ограничења у погледу очувања и грађења њиховог угледа и достојанства са констатацијом да и поред равноправнијег друштвеног система, ограничења са којима су се жене сретале у старом Риму постоје и данас.