Већ у првој деценији постојања у Народном музеју Краљево је основано свих шест колекција, које постоје и данас: Природњачка, Археолошка, Нумизматичка, Историјска, Етнолошка и Уметничка збирка. Заједно броје близу 14 000 предмета, који чине богати ресурс културне и природне баштине, пре свега са простора Краљева, Рашке и Врњачке Бање. Збирке теже да својим концептом и предметима рефлектују микроисторију. Теже да сачувају трагове, сећања и приче о људима овога краја, о њиховим достигнућима, о начину како се друштво градило, какав се живот водио и које су вредности људи делили, али и сведочанства о беспоштедним страдањима, посебно током XX века, која су дубоко утиснута у његову меморију.
Будући да је реч о простору који се у појединим периодима историје, посебно у средњем веку, налазио у централном делу државе, у њему су лоцирани бројни споменици културе. Средњовековни град Маглич, као и манастири Жича и Градац, налазе се у категорији споменика од изузетног, националног значаја, док је Манастир Студеница на Унесковој листи светске културне баштине. Поред владарских задужбина, бројне цркве, као властелинске задужбине, мањи утврђени градови, рударска средишта и тргови, уз средњовековна гробља, рефлектују концентрацију становништва и сложену инфраструктуру феудалног друштва која своје исходиште има у разноврсним предметима који се чувају у збиркама Народног музеја Краљево. Отуда овај материјал превазилази локални ниво и заузима важно место у националној културној баштини. С друге стране, управо близина Жиче, имаће важну улогу у модерној историји Краљева, града који је настао у њеној непосредној околини. Жича, као место столовања првог српског архиепископа Светог Саве и крунидбено место на коме је успостављена краљевска власт Немањића, игра значајну улогу у образовању идеологије модерне српске државе, која тежи да поврати прекинути континуитет. Тако ће Краљево, које се и добило име у част првог нововековног краља Милана Обреновића, бити позорница важних церемонијала у модерној држави, о чему збирке дају бројна сведочанства.
У трећем плану, збирке Народног музеја Краљево чувају материјал са ширег простора Србије, у чему се посебно истичу бројна дела модерне уметности у оквиру Уметничке збирке, која тако партиципирају у националној уметничкој и културној баштини.
Напослетку, један део материјала потичe како са ширег простора бише Југославије, тако и из других, пре свега европских земаља. Овај разнолики материјал из већег броја збирки, заједно са палеонтолошким материјалом из околине Краљева, по свом карактеру, излази изван националних оквира и припада широком кругу европског и универзалног, општељудског наслеђа.