Ауторско вођење вишег кустоса Слађане Спасић кроз изложбу „Градски музеј Ранковићево – Народни музеј Краљево: Првих тридесет година (поводом 75 година од оснивања)” биће организовано у четвртак, 31. јула 2025. године са почетком у 19 сати, као и у суботу, 2. августа 2025. године са почетком у 11 сати.
Изложба је посвећена пионирским годинама Народног музеја у Краљеву, од првих иницијатива за оснивање Музеја током Другог светског рата, до 1980. године. Изложба пружа увид у живот и рад првог управника, професора Милорада С. Јовића, и сазнања како је један мали музејски тим, уз помоћ грађана и сарадника, успео да у оквиру три деценије формира седам музејских збирки и постави темеље савремене музејске делатности у нашем граду.
Ауторско вођење Слађане Спасић осветљава богату и често недовољно познату историју институције која је током година постала чувар културне баштине Краљева и околине. Посетиоци ће имати прилику да виде експонате који се ретко излажу, архивску документацију, уметничка дела, етнографске предмете, као и сведочанства о првим изложбама, међу којима су поставке посвећене НОБ-у, српским устанцима и збиркама XVIII и XIX века.
Вођење је идеална прилика за све љубитеље историје, културе и музеологије да из прве руке сазнају више о почецима и развоју Музеја, али и о преданости појединаца који су својим радом оставили трајан траг у културном животу града.