На изложби „Између трпезе и софре. Металне посуде од XIII до XIX века у збиркама Народног музеја Србије“ представљено je метално посуђе сабирано током више од 150 година, разноврсно по врсти и намени, материјалу и техници. Могу се видети сребрни и позлаћени тањири и чаше који су чинили саставни део свечаних трпеза и личних драгоцености, као и они од других обојених метала коришћени свакодневно за чување, припрему и сервирање хране и пића. Делом стоног посуђа сматран је и прибор за прање руку, па је на малом броју сачуваних предмета коришћених у ту сврху видљива пажња посвећена њиховом украшавању.
Од укупног броја од 81 посуде од метала из збирки Одељења за средњи век Народног музеја Србије изложених овом приликом, скоро половину чине сребрне, понекад позлаћене, док је остатак израђен од неплеменитих метала и легура, попут бакра и олова, месинга и бронзе.
Присуство утицаја из различитих културних средина уочљиво је како на посудама насталим у време и на територији српске средњовековне државе, тако и на подручјима која је у Отоманском царству насељавао српски народ. Сусрећу се једноставне византијске форме, биљна и животињска орнаментика карактеристична за западну уметност готике, као и руми, хатај и саз мотиви присутни на делима османске провенијенције. На појединим примерима ови елементи коегзистирају, а на мањем броју посуда заступљена је и религиозна иконографија.
Својом разноликошћу, металне посуде на изложби „Од трпезе до софре“ пружају поглед на врсте и облике посуђа нађеног, коришћеног, често и направљеног на територији традиционалних српских земаља од раног XIII до освита XX века. Изражена је жеља да се начином поставке овај дуги период приближи посетиоцима и пружи увид у обичајe и навикe везанe за обедовање и друге радње које га прате или му претходе. Поред историјског и етнографског, изложене посуде су и од великог уметничког значаја, будући да многе од њих приказују јединствена иконографска и декоративна решења каква се не могу срести изван збирке Народног музеја Србије.