Изложба „Ксенија Дивјак – Између реалности и мита“ отвара се у Галерији Народног музеја Краљево, у четвртак, 12. децембра 2024, са почетком у 19 сати, поводом сто година од рођења уметнице.
Окосницу изложбе, чији су аутори Сузана Новчић и Љубиша Симовић, музејски саветници Народног музеја Краљево, чине дела из Уметничке збирке музеја, којих укупно има 33. Народни музеј Краљево добио је крајем 1995. године, након смрти Ксеније Дивјак, тринаест радова из легата ове уметнице, као поклон Народног музеја Србије. Две деценије касније, др Оливера Радојковић Чоловић, поклонила је Народном музеју Краљево вредан уметнички легат, у коме је заступљено и двадесет радова Ксеније Дивјак.
Поред тога, ради целовитог приказа стваралаштва уметнице, изложба обухвата и значајан број уметничких дела из других институција: Музеја савремене уметности у Београду, Галерије ликовне уметности поклон збирка Рајка Мамузића у Новом Саду, Модерне галерије Ваљево и Уметничке галерије „Надежда Петровић“ Чачак.
Захваљујући томе дочаран је комплексан и аутентичан свет, Ксеније Дивјак: са једне стране тематски приступ, који је цео живот неговала и који обухвата актове, мртве природе, теме двојника, митолошке теме и пејзаже, а са друге стране медије у којима је, поред уља на платну, најчешће радила, као што су акварели, пастели, цртежи и гвашеви.
Она је једна од првих постмодерних уметника свога времена, која се определила за фигуру и фигурацију, изведену из узора и канона историје уметности. Ауторка их користи и оживљава у својој имагинацији, стварајући свој лични и уметнички „музеј без граница.“
Ксенија Дивјак је рођена 1924. године у Иванић Граду, у Хрватској. У Загребу је живела до 1941. године, када као избеглица долази са породицом у Београд. Уписује Академију ликовних уметности 1943. године, а завршава 1949. године. Била је члан УЛУС-а, „Београдске групе“ и Уметичког удружења „Лада“. Путовала је и студијски боравили у Италији, Француској, Грчкој и Шпанији, за чију је културу и уметност била највише везана. Умрла је у Београду 1995. године.