Изложба „Прећутани злочин: Зверства албанских квислинга над Србима и Јеврејима на Косову и Метохији у Другом светском рату“ др Ненада Антонијевића, музејског саветника Музеја жртава геноцида у Београду, биће отворена у Галерији Народног музеја Краљево, на Видовдан, у петак 28. јуна 2024, са почетком у 18 сати.
Још од 1878. године и формирања Албанске лиге (касније познате и као Прва призренска лига), потом у читавом 20. веку и у првој деценији 21. века, на Косову и Метохији постојала је јасно изражена нетрпељивост албанске политичке, интелектуалне и економске елите према српском народу која је за време ванредних прилика (светски ратови и други оружани сукоби) уз присуство војних снага страних земаља ескалирала у отворени терор и злочине. Елита албанског народа је заступала идеју стварања „Велике Албаније“ и на тај начин идеолошки усмерила већину албанског становништва на Косову и Метохији које је било већином руралног карактера и ниског степена образовања.
Циљ изложбе је да објективно и целовито прикаже страдања цивилног српског и јеврејског становништва на подручју АП Косово и Метохија у периоду италијанске и немачке окупације (април 1941 – новембар 1944) у контексту ратног стања и других дешавања у Другом светском рату. Поштујући историјски утврђене чињенице о Другом светском рату у окупираној Југославији, нарочито у области АП Косово и Метохија, аутор се трудио да објективно и са емпатијом представи страдање Срба и Јевреја у контексту ратних збивања. Такође су, у значајном сегменту изложбе, представљени и злочинци (инспиратори, наредбодавци, извршиоци и саучесници) јер је веома важно да се зна ко су они, а нарочито је важно да разликујемо степен одговорности за извршене злочине. Битно је нагласити и то да никада читави народи не могу да сносе одговорност за злочине конкретних колективних организација и покрета, наоружаних формација и појединаца.
Реализацију изложбе омогућили су Министарство културе и Фондација Музеја жртава геноцида, а подржали Музеј Југославије, Војни музеј, Ансамбл народних игара и песама АП Косово и Метохија ,,Венац“ и Филозофски факултет Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици.