Мирјани Савић, музејском саветнику Народног музеја Краљево и др Љубинки Шкодрић, вишем научном сараднику Института за савремену историју у Београду, као ауторском тиму изложбе „Деца у рату: Српски избеглички домови у Матарушкој Бањи 1942-1944“ Народног музеја Краљево и истоимене монографије, додељена је награда „Михаило Валтровић“ Музејског друштва Србије у категорији „појединцу или ауторском тиму за изузетне резултате у 2023. години“. Ово угледно музејско признање додељено је на свечаној седници Скупштине Музејског друштва Србије која је одржана у Светосавском дому у Нишу, у понедељак, 30. септембра 2024. године.

Награда је додељена на основу препорука др Сање Петровић Тодосијевић (Институт за Новију историју Србије), др Гордане Бојковића (Народни музеј Пожаревац), др Милана Кољанина (Меморијални комплекс Старо Сајмиште), дрАлександре Новаков (Матица српска), Леле Павловић (Међуопштински историјски архив Чачак) и мрс Александре Орашанин, (Филолошки факултет Универзитета у Београду).

Гордана Пајић, председница Музејског друштва Србије, додељује награду „Михаило Валтровић“ за пројекат године Мирјани Савић, музејском саветнику Народног музеја Краљево, у Светосавском дому у Нишу.

У образложењу Комисије за доделу награда, између осталог стоји: ,,Изложбом и монографијом представљено је збрињавање избегличке деце пристигле са различитих територија окупиране и распарчане Краљевине Југославије, у организацији Комесаријата за избеглице и пресељенике, уз подршку власти и Црвеног крста. Тиме је Матарушка Бања постала једно од најзначајнијих хуманитарних центара у Србији током Другог светског рата. Од 3. јуна 1942. до 29. новембра 1944. године у Српским избегличким домовима у Матарушкој Бањи уточиште је пронашло преко 3445 малишана, од којих је 56 преминуло. Детаљно су представљени сви аспекти избегличког живота деце. Приказале су свакодневни живот деце и њихових стараоца током Другог светског рата у избегличким домовима Матарушке Бање.

Мирјана Савић, музејски саветник Народног музеја Краљево, обраћа се присутнима на додели награде „Михаило Валтровић“ у Светосавском дому у Нишу.

Ова важна тема годинама је била маргинализована и по први пут је јавности презентована по највишим музејским критеријумима и стандардима. Посебан је утисак наде и хуманости над свим страхотама рата. Ауторке су успеле да тему избеглиштва учине видљивом и препознатом код широке публике Прегршт фотографија из личних и музејских архива и музејски експонати сведоче о тешкој ситуацији у којој су се ова деца нашла. Мултимедијални концепт изложбе је видео записом са интервјуима директних сведока допринео посебном емотивном утиску на изложби. Монографија описује функционисање избегличких домова и представља незаобилазну литературу у реконструкцији живота најосетљивије категорије становништва – деце, у вихору ратних дешавања.“

Значај овог пројекта огледа се у његовој слојевитости у обради и мултимедијалном представљању теме путем изложбе, монографије и два документарна филма снимљена са некадашњим питомцима, у продукцији Телевизије „Храм“ и Портала ,,Круг“.

Мејлинг листа

Пријавите се на мејлинг листу да би сте примали обавештења о нашим програмима путем е-поште.

Успешно сте се пријавили!

Pin It on Pinterest