Промоција монографије др Драгољуба Даниловића „Црква Свете Тројице у Краљеву“ одржана је у Галерији Народног музеја Краљево, у петак, 15. новембра 2024, са почетком у 19 сати. Монографија је објављена поводом обележавања јубилеја 200 година од оснивања храма. На почетку програма млади гуслар Богдан Пантовић, извео је део из поеме владике Николаја Велимировића „Небеска литургија“.
Програм је модерирала мр Ана Гвозденовић, уредник за есеј и критику Народне библиотеке „Стефан Првовенчани“ Краљево, која је поздравила публику, представила учеснике програма и у уводом обраћању истакла велики историјски значај цркве Свете Тројице у Краљеву и њену улогу у обликовању самог града у коме је она играла тежишну тачку.
Публици се затим обратио отац Љубинко Костић, протојереј ставрофор, који је на почетку истакао да је монографија обимна и да доноси обиље података у контексту историјског окружења у којем црква живи. Подигнута је у освиту слободе од стране кнеза Милоша Обреновића и има карактер цркве покајнице. Након што је испратио турске трупе за Нови Пазар 1815. године, кнез Милош је издао наредбу кнезу Васи Поповићу да припреми земљиште за подизање цркве. Налазимо је 1824. године као већ завршену грађевину. Црква је живеле и страдала заједно са народном и изнова обнављана. Важан правни акт за живот и уређење цркве било је Начертаније о духовној власти које је 1836. године донео Никифор Максимовић и које је уређивало односе цркве и световне власти. Једна од кључних личности 19. века је владика Јоаникије Нешковић Јања, који је обновио Жичу и старао се о цркви Свете Тројице. Отац Љубинко је затим набројао све владике жичке који су столовале од 19. века до данас и доносили одлуке везане за ову цркву, као и поједине истакнуте свештенике, попут Саватија Божића и Милана Станића, који су страдали и у логорима.
Књигу је затим приказао историчар Драган Драшковић, музејски саветник и дугогодишњи директор Народног музеја Краљево у пензији, који се на почетку захвали др Драгољубу Даниловићу на књизи. Истакао је да је црква Свете Тројице најстарији објекат у Краљеву и да је овом приликом, поводом два века свога постојања напокон добила монографију. Књига је подељена у 12 поглавља, која прате историју цркве од оснивања, па кроз различите историјске епохе током 19. и 20. као првих деценија 21. века, односно од боја на Карановцу и ослобођења места до данашњих дана. Он се затим осврнуо на неке од кључних момената из њене историје.
На крају програма, публици се обратио аутор, др Драгољуб Даниловић, који је истакао да четири године рада на књизи, за њега лично, представљају драгоцено истраживачко искуство. Даниловић је осврнуо на неке од значајних личности, посебно из 19. века, као што је владика Јоаникије Јања, које сматра херојима свога времена. Да би обновио Жичу, која је дуго била у рушевинама након турског разарања, владика Јања је продао своју приватну кућу и земљу и тим новцем обновио манастир. Подсетио је на изреку да су така велики људи живели у малим кућама, а да данас мали људи живе у великим кућама. Такође је апострофирао немачки пљачкање цркве Свете Тројице током окупације у Првом и Другом светском раду. На крају захвалио се многим сарадницима у процесу рада на књизи, а посебно протојереју Мирољубу Попадићу, који је као уредник публикације, са њим поделио у највећој мери тежину посла.