Редовна пролећна седница Скупштине Националног комитета ICOM-а Србије, одржана је у Галерији Народног музеја Краљево, у суботу, 22. марта 2025. године, са почетком у 10 сати. Седницу је отворила председница Националног комитета ICOM-а Србије др Татјана Михаиловић. Пролећна седница једна је од три Редовне седнице Скупштине Националног комитета ICOM-а Србије које се одржавају сваке године. Поред ове, одржавају се свечана седница која је повезана са доделом ICOM-ових награда у мају и годишња седница чије је одржавање заказано за децембар и служи за сумирање резултата рада.

Др Татјана Михаиловић, председник Националног комитета ICOM-а Србије, отвара Редовну пролећну седницу Скупштине Националног комитета ICOM-а Србије у Галерији Народног музеја Краљево.

Након што је учеснике упознала са дневним редом седнице, др Татјана Михаиловић је ставила на гласање Записник са прошле децембарске скупштине националног комитета ICOM-а. Потом је упознала присутне са садржајем Извештаја рада Националног комитета ICOM-а Србије за 2024. годину. Истакла је перманентан пораст чланства, који у овом тренутку броји око 520 индивидуалних и око 30 институционалних чланова. Посебно је истакла делатност Етичког тима и његов рад на праћењу промена и имплементацији новог Етичког кодекса. Такође је представила новоформирану комисију за награде. Известила је учеснике о одређеним кашњењима у раду Комисије за пензију. Потом је представила рад стручних група, као што су: група за стакло, група CIDOC, музеји у веб еко системима, групе за костим, групе CECA итд. На крају је истакла да је извештајем обухватила и сегмент друштвене ангажованости, односно да је ICOM подржао захтеве студената у блокади и захтеве за зграду Генералштаба. Након усвајања извештаја о раду, представљен је и усвојен Финансијски извештај за 2024. годину. Потом се прешло на усвајање предлога Плана рада за 2025.годину.

Марија Радин, главни уредник часописа Националног комитета ICOM-а Србије, обраћа се присутнима на Редовној пролећној седници Скупштине Националног комитета ICOM-а Србије у Галерији Народног музеја Краљево.

Марија Радин, главна уредница часописа Националног комитета ICOM-а Србије представила је сепарат 20. броја  часописа, који садржи преглед свих музејских изложби у 2024. назвавши га хроником рада музеја у Србији. У сепарату су споменуте  232 нове изложбе  из 75 музеја и 45 градова и 10 нових или рекоструисаних сталних поставки музеја. Са присутнима је поделила изазове са којима се сусреће Уређивачки одбор и колико је био комплексан систем прикупљања података. Након што је представила садржај сепарата, Марија Радин је искористила прилику да позове окупљене колеге да учествују у издавању броја који ће представљати Србију на 27. Генералној скупштини ICOM-а у Дубаију. Након излагања Марије Радин повела се полемика око рада ICOM-ове комисије за награде и његова успоредба са радом комисије Музејског друштва Србије.

Лидија Милашиновић, представник Србије у Регионалној алијанси ICOM SEE, обраћа се присутнима на Редовној пролећној седници Скупштине Националног комитета ICOM-а Србије у Галерији Народног музеја Краљево.

Лидија Милашиновић, представник Србије у Регионалној алијанси ICOM SEE, пренела је искуства са конференције Регионалне алијансе ICOM-а за Југоисточну Европу која је 7. и 8. маја 2024. одржана у Народном музеју Кикинда. Истакла је да се значај присуства у групи ICOM SEE огледа у одржавању перманентних контаката између музејских стручњака у региону, што може знатно олакшати све истраживачке напоре у иностранству. Најавила је нову конференцију ICOM SEE која ће се ове године одржати у Словенији у Новој Горици.

Лидија Милашиновић, директор Народног музеја Кикинда, обраћа се присутнима на Редовној пролећној седници Скупштине Националног комитета ICOM-а Србије у Галерији Народног музеја Краљево.

Ову пролећну седницу Скупштине Национог комитета ICOM-а Србије обележило је оснивање радне групе INTERCOM. Лидија Милашиновић, директор Народног музеја Кикинда, је jедан од иницијатора идеје за покретање нове радне групе INTERCOM, која ће деловати у оквиру Националног комитета ICOM-а Србије. Она је рекла да је INTERCOM група за менаџмент и управљање у музејима, која би поред тога што би организовала додатну едукацију људи на руководећим положајима у музејима имала и контролну улогу, односно могла би да реагује у случају постављања неадекватног кадра на место директора музеја или приликом нарушавања кредибилитета установе од стране руководиоца установе. Учесници су се сложили да један од задатака ове групе треба бити и прописивање пожељних стратегија управљања. Лидија Милашиновић је упознала присутне са директорима и осталим стручњацима који су до сада приступили групи INTERCOM и позвала све заинтересоване за музејски менаџмент да приступе.

Након закључивања радног дела скупштине, учесници су се упутили у обилазак Манастира Жича и средњовековног града Маглич, где су уживајући у богатом културном наслеђу овог подручја наставили са конструктивним разговорима и разменом идеја.

Мејлинг листа

Пријавите се на мејлинг листу да би сте примали обавештења о нашим програмима путем е-поште.

Успешно сте се пријавили!

Pin It on Pinterest