Јубиларни 50. Дечји мајски ликовни салон отворен је у Галерији Народног музеја Краљево, у петак, 23. маја 2025, са почетком у 12 сати. На почетку програма наступио је дечји хор „Ариа“, након чега је Надица Лишанин, виши кустос Народног музеја Краљево, поздравила је публику и осврнула се на велики, полувековни јубилеј манифестације и најавила даље учесника протокола отварања.

Након тога публици се обратила др Татјана Михаиловић, музејски саветник ове установе, која је говорила о историјату манифестације са посебним освртом на личност Милорада Микија Михаиловића, првог историчара уметности Народног музеја, који је Дечји мајски ликовни салон основао 1974. и водио пуних 10. година, док је од 1979. управљао установом као директор. Након његове преране смрти 1995. од наредне године уведена је главна награда Салона која носи његово име. Изложба такође обухвата преглед дечјих радова кроз 50 година постојања до данашњих победника.

Салон је отворио Бобан Босић, професор Уметничке школе у Краљеву, који се осврнуо на рад ликовних педагога кроз деценије у развоју манифестације, која је са друге стране утицала на развој ликовне културе у граду. Истакао је да је као ђак, такође био учесник Салона као и многи, касније реализовани уметници и ликовни педагози.

Жири 50. Дечјег мајског ликовног салона је радио у саставу: Јелена Марковић, историчар уметности, Милена Балтић, историчар и Ненад Димитријевић, ликовни уметник, конзерватор Народног музеја Краљево. На основу наведених критеријума, Жири је од пристиглих 300 за излагање изабрао 87 најуспешнија рада из 13 основних школа са подручја града Краљева и доделио девет равноправних награда, као и велику награду Салона.

Главну награду Салона „Милорад Михаиловић“ добила је Ивана Ангелина Милутиновић, ученица VII3 разреда OШ „Бранко Радичевић“ из Вранеша. У образложењу Жирија стоји „победнички рад је успео да споји три важне компоненте: искрену емоцију, дубоко саосећање и ликовну зрелост; ученица је тему обрадила кроз приказ девојчице која, затворених очију, грли играчку медведића, чиме је верно и са осећајем обухватила концепт ране успомене и показала разумевање емоционалне вредности предмета из детињства“.


Дарко Гучанин, директор Народног музеја Краљево, након Велике награде свечано је уручио и девет равноправних награда: Софији Максимовић ученици VIII1 разреда у Гиманзији у Краљеву; Љубици Павловић, ученици VI разреда ОШ „Бранко Радичевић“ у Витковцу; Сари Марић, ученици VIII1 разреда ОШ „Бранко Радичевић“ у Витковцу; Анки Сеничић ученици VI2 разреда ОШ „Јово Курсула“ у Краљеву; Елени Гашић, ученици VIII2 разреда ОШ „Светозар Марковић“ у Краљеву; Виду Чаврљаковићу, ученику V2 разреда ОШ „Светозар Марковић“ у Краљеву; Анђели Влајковић, ученици VII2 разреда ОШ „IV Краљевачки батаљон“ у Краљеву; Василију Ђурићу, ученику V5 разреда ОШ „IV Краљевачки батаљон“ у Краљеву и Тијани Вранић, ученици VI1 разреда ОШ „Драган Ђоковић Уча“ у Лађевцима.

Награда за најбољу селекцију ученичких радова додељена је Јасмини Тонић, наставници ликовне културе у ОШ „IV Краљевачки батаљон“ Краљево. Награда за најуспешнију школу у области ликовног образовања додељена је ОШ „Вук Караџић“ у Рибници, коју је примио наставник ликовне културе Миладин Отовић. Након уручења награда још једанпут је наступио дечји хор „Ариа“.