Изложба „Између трпезе и софре. Металне посуде од XIII до XIX века у збиркама Народног музеја Србије“ отворена је у Галерији Народног музеја Краљево, у петак, 14. фебруара 2025. године, са почетком у 18 сати. Ауторке изложбе су мр Бранка Иванић, музејски саветник, Наташа Церовић, виши кустос и др Ивана Лемкул, кустос Народног музеја Србије. Др Татјана Михаиловић, музејски саветник Народног музеја Краљево, је поздравила присутне и представила учеснике програма, рекавши да изложба приказује изванредне примерке посуда од племенитих и неплеменитих метала из збирке Одељења за средњи век Народног музеја Србије. Истакла је да је ово наставак дугогодишње сарадње Народног музеја Краљево са централном музејском установом која омогућава краљевачкој публици да се упозна са збиркама и културним благом које она чува.

Др Татјана Михаиловић, музејски саветник Народног музеја Краљево, обраћа се присутнима на отварању изложбе „Између трпезе и софре. Металне посуде од XIII до XIX века у збиркама Народног музеја Србије“ у Галерији Народног музеја Краљево.

Потом се публици обратила једна од ауторки изложбе, историчар уметности др Ивана Лемкул, кустос Народног музеја Србије, која се захвалила колегама из Краљева на гостопримству и помоћи око реализације изложбе. Она је истакла да је на изложби представљена 81 посуда од метала, а да готово половину чине репрезентативни примерци махом од сребра, неки и са позлатом, а многи са фигуралном и орнаменталном декорацијом. У питању су чаше, о чијој употреби сазнајемо из писаних извора, ликовних представа на зидном сликарству и на рукописним минијатурама, а некада и из натписа урезаних на самим чашама. Сам облик чаша, значајно различит од данашњег потиче још из античког времена, наставља да се користи и у Византији, као и на западу Европе током средњег века. Иако широко распрострањене у употреби, због скупоцености материјала, посуде су често претапане у друге намене, те су стога до данас сачувани само ретки овакви примерци, истакла је Лемкул.

Др Ивана Лемкул, кустос Народног музеја Србије, обраћа се присутнима на отварању изложбе „Између трпезе и софре. Металне посуде од XIII до XIX века у збиркама Народног музеја Србије“ у Галерији Народног музеја Краљево.

На нашем простору срећу се различити примерци ових посуда са утицајима византијске, западноевропске и исламске уметности. Стилска преплитања карактеристична су за чаше настале на простору Југоисточне Европе, где се оне производе дуго пошто су изашле из употрбе на западу. Врло често овакве чаше су прилагане црквама, о чему сведоче писани и визуелни извори, али и манастирске ризнице. Током османског периода исте радионице производиле су посуде за хришћанско и исламско становништво, а о вероисповести наручиоца могло се сазнати само на основу натписа, као што је случај са тањиром патријарха Арсенија IV из 1726. године. Поред стоног посуђа на изложби је приказано посуђе за чување и припремање хране, као и оно за купање и прање руку. Посебну целину представљају хамам посуде, које потичу још из антике, а о различитим наменама ових посуда и обичајима везаним за њих може се више сазнати из илустрованих легенди које прате изложбу.

Мр Бојана Борић Брешковић, директор Народног музеја Србије, свечано отвара изложбу „Између трпезе и софре. Металне посуде од XIII до XIX века у збиркама Народног музеја Србије“ у Галерији Народног музеја Краљево.

Мр Бојана Борић Брешковић, директор Народног музеја Србије отворила је изложбу рекавши да је почаствована да на овај свечани дан уочи Сретења, Дана државности има прилику да отвори изложбу „Између трпезе и софре. Металне посуде од XIII до XIX века у збиркама Народног музеја Србије“ , баш у Краљеву које се налази у средишту српске средњовековне духовности и културе. Осврнула се на претходне сарадње ова два музеја, и напоменула да је ова изложба, која је првобитно приказана у Београду, потом у скраћеном обиму гостовала у музеју Херцеговине у Требињу, од данас доступна и краљевачкој публици у пуном обиму. Споменула је значај и вредновање сребрног посуђа у средњем веку, али и касније током османске владавине, где су се овакви предмети задржали у употреби дуго пошто су у другим крајевима заборављени и замењени посудама од других материјала. За крај је истакла значај изложбе и то да она пред публику доноси ексклузивне предмете са сталне поставке Народног музеја Србије, попут чаше цара Душана и световних посуда из Ариља. Након отварања изложбе ауторке Наташа Церовић, виши кустос Народног музеја Србије и др Ивана Лемкул, кустос Народног музеја Србије организовале су ауторско вођење за заинтересовану публику.

Прилог са отварања изложбе „Између трпезе и софре. Металне посуде од XIII до XIX века у збиркама Народног музеја Србије“ у Народном музеју Краљево

Мејлинг листа

Пријавите се на мејлинг листу да би сте примали обавештења о нашим програмима путем е-поште.

Успешно сте се пријавили!

Pin It on Pinterest